Złe Emocje u Dziecka – Jak Sobie z Nimi Poradzić

Złe emocje u dziecka, to tak naprawdę część jego dzieciństwa i element życia rodzica. Czy się nam to podoba, czy nie. Każdy rodzic obserwuje to niemal, na co dzień jak dziecko się złości, jest smutne, złe, płacze itd.

A co powoduje takie złe emocje u dziecka?

Takie emocje zawsze występują podczas złych zachowań u dziecka. To jest inny temat. Pisałem już o tym jakiś czas temu o histerii dziecka.

Dziś będzie o złych emocja podczas błahych sytuacji, gdy dziecko nie umie sobie z czymś poradzić i złości się.

Artykuł o histerii znajdziesz tutaj: http://wychowajdzieci.pl/histeria-dziecka/

 

Wielu rodziców (ogólnie osób) uważa, że złych emocji lepiej unikać i omijać z daleka. Jednak tak się nie da. Złe emocje będą towarzyszyć w życiu nie tylko dziecka, ale i również dorosłego człowieka. Wystarczy nauczyć się nad nimi panować, by to one nie panowały nad nami.

Są one w pewnym sensie przeciwieństwem tych dobrych i nie da się ich uniknąć. Są częścią nas.

Dzieci będą się złościć, będą smutne, kiedy coś pójdzie nie po ich myśli. Podobnie jak u dorosłych, którzy zachowują się podobnie.

 

Jak obserwacja dorosłego wpływa na zachowanie dziecka?

Ostatnio pisałem o tym, by uczyć dziecko tego, co sam, jako dorosły potwierdzisz dziecku swoim zachowaniem.

Tak, by dziecko wiedziało, że coś jest mu tłumaczone i jednocześnie widziało, że sam/a się tak zachowujesz. Tym samym miało potwierdzenie tego, czego uczysz. Dzieci najlepiej uczą się na wzorcach.

I tak będzie się dziecko zachowywało, jakie zachowanie zaobserwuje u Ciebie, a nie tak jak mu tłumaczysz, że ma się zachowywać

Jeśli rodzic złości się często i reaguje nerwowo na dane sytuacje, kłóci się z innymi i krzyczy, to dziecko obserwując to uczy się, że tak właśnie należy reagować na podobne sytuacje

 

Wielu rodziców uczy dziecko, że nie wolno się złościć, nie wolno krzyczeć itd. Krótko mówiąc uczą tłumienia emocji. Co wiadomo nie od dziś, że jest niezdrowe.

Nikt z dorosłych nie tłumi swoich emocji. Każdy ma jakiś sposób na rozładowanie ich.

Każdy dorosły się złości, wścieka, kłóci się z kimś a dziecko to widzi i uczy się by tak radzić sobie ze złymi emocjami. Mówienie w takiej sytuacji, że niewolno się złościć, nie tylko nie zadziała, ale spowoduje, że dziecko nie będzie pokazywać, że się złości, ale w środku będzie się buzowało.

Spadnie również autorytet rodzica, bo gdy rodzic powie nie wolno się być złym, to dziecko w środku będzie coraz bardziej i bardziej złe a będzie to wina rodzica.

 

Łatwiej jest czasem krzyknąć raz i uspokoić tym dziecko i to może być dobre, pod warunkiem, że dorosły sam jest spokojny. Bo wiadomo: złość rodzi złość.

Jeśli dorosły w złości uspokaja dziecko, to ono tylko na zewnątrz będzie sprawiało pozory, ze jest spokojne a wewnątrz będzie się gotowało. A na dłuższą metę, dziecko będzie coraz bardziej nerwowe i wybuchało w najmniej spodziewanym momencie.

Jak uczyć dziecko, by radziło sobie ze złymi emocjami?

Tłumienie nic nie pomoże. Spowoduje tylko, że dziecko wybuchnie złością w nie odpowiednim momencie i nie adekwatnie do sytuacji.

Jeśli jest złe lub wściekłe, to pokaż mu jak może sobie z tym poradzić. Niech uderza w poduszkę albo poskacze sobie. Może wyjść na zewnątrz i pokrzyczeć sobie (jak są ku temu warunki), byle nie krzyczało na kogoś. Niech wie jak to ma zrobić.

Każda metoda będzie dobra pod warunkiem, że nie jest to wyładowanie złości na innych.

Jeśli Ty zareagujesz złością na złe emocje dziecka, to ono tez będzie chciało wyładować się na Tobie. I tak kółko się zamyka.

Jak dziecko złości się w błahej sytuacji pokaż mu, że nie warto i pokaż jak się zachować.

A Ty, jakie miałeś przypadki ze złymi emocjami dziecka? Podziel się ze mną w komentarzu lub e-mailu do mnie. Zobaczymy, co można było zrobić lepiej.

 

Pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

 

4 comments for “Złe Emocje u Dziecka – Jak Sobie z Nimi Poradzić

  1. 6 listopada 2014 at 21:39

    Sposobem na złość dziecka może być też darcie papieru , zgniatanie kul z papieru – by rozładować emocje , nie robiąc nikomu krzywdy.

  2. Danka
    5 października 2016 at 19:14

    Witam.

    Jestem mamą 4 – letniego chłopca, który namawia swojego kolegę z przedszkola do robienia krzywdy innym (chłopcom). Często również rządzi innymi oraz mówi im nie miłe słowa(brzydko rysujesz,nie zaproszę cię do siebie, nie możesz się ze mną, z nami bawić) itp.Nie pokoi mnie również to, że jeżeli ktoś przez przypadek zrobi mu krzywdę (uderzy, bądź popsuje zabawę) reaguje w sposób bardzo agresywny (ze złości zaciska zęby i sprawia krzywdę koledze bądź koleżance)
    Proszę mi pomóc ponieważ spokojne tłumaczenie i rozmowa nie przynosi rezultatu.
    Martwię się, że za tym zachowaniem może kryć się coś poważnego.

    • Marcin
      5 października 2016 at 21:41

      Jest tutaj bardzo dużo niewiadomych, bym mógł w kilku zdaniach rozwiązac ten problem. Po pierwsze czy chłopiec zachowuję się podobnie w domu, jak wyglądają Wasze spokojne tłumaczenia i jak na nie reaguje, jak reaguje na inne Wasze polecenia.. itp. Napisz mi na maila spróbujemy rozwiązać ten problem.

  3. Sylwia
    10 lipca 2018 at 22:28

    Mam 4-letnie bliźniaczki, jedna z nich ciągle domaga się by być pierwsza od swojej siostry w każdej sytuacji. Gdy tak nie jest wpada w rozpacz i histerię. Jak sie uspokoi rozmawiamy z nią i tłumaczymy zachowanie jej i nasze.W innych sytuacjach ta sama blizniaczka łatwo sie denerwuje, o wszystko płacze i nie daje sobie nic wytłumaczyć. Ostatnio nawet ja zaczynam obrywać. Mam wrażenie, ze popelnilam gdzies blad. Nie wiem co robić. Staram się traktować je tak samo i żadnej nie faworyzuje. Proszę o radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *