Pytanie:
Od 2 tygodni otrzymuje od Pana poradniki na temat wychowywania dzieci i uważam Pana rady za bardzo trafne. Może ma Pan jakieś sprawdzone sposoby na zbudowanie pewności siebie u 4 latka?
Mój syn zawsze był bardzo otwartym, ale i emocjonalnym i nad wiek rozwiniętym dzieckiem. Niestety w te wakacje 3 razy dotknęła go przykra sytuacja. Raz grupa chłopców w wieku 7 lat odrzuciła go mówiąc „Sp.. Mały”, raz, kiedy dołączył do grupy dzieci również w wieku 6-8 lat bawiących się w ganianego „Mały nie biegaj za nami” i raz 2 dziewczynki powiedziały mu „Że nie będą się z nim bawić”.
Każdą z tych sytuacji bardzo przeżywał w domu. Po pierwszej stał się nieco bardziej ostrożny, po 2 już widać było, że „zagadanie” do dziecka to dla niego problem, po 3 zamknął się na dzieci prawie, że zupełnie. To znaczy ja widzę, że chce, ale lęk przed odrzuceniem go paraliżuje.
Za tydzień idzie do przedszkola – bardzo chce iść. Dołączy do grupy w połowie roku i to już działa niejako na jego niekorzyść. Czy mogę mu jakoś pomóc, doradzić? Co zrobić, żeby go dzieci zaakceptowały łatwiej? Co powiedzieć żeby tak bardzo nie przeżywał, kiedy ktoś nie będzie chciał się z nim bawić?
Z góry dziękuje za radę
Odpowiedź:
Witam,
Tego typu zachowanie będzie się zdarzać, dziecko będzie niestety odrzucane przez inne dzieci, to nieuniknione.
Jednak nie musi się to odbijać na jego psychice, a tym bardziej na waszej.
Jak zbudować pewność siebie u dziecka?
W tym wieku jego największym oparciem i jedynym autorytetem są rodzice. Ciekawi mnie, jaka była Pani reakcja zaraz po jednym z odrzuceń. Jeżeli okaże mu Pani w takiej sytuacji współczucie, dziecko może odebrać to, jako waszą słabość. Bezradność w tej sytuacji może spowodować, że będzie się czuł zagubiony.
Powinna mu Pani powiedzieć z uśmiechem na twarzy, że „nic się nie stało, niektóre dzieci nie chcą by się ktoś z nimi bawił, trzeba uszanować ich decyzję, ale na pewno inne dzieci będą chciały się z Tobą pobawić”. Chodź poszukamy innej zabawy…, chodź pobawmy się w coś razem. Pani pewność siebie przełoży się na jego pewność siebie
Z tego, co Pani pisze, Pani syn w dwóch opisanych sytuacjach podszedł do grupy dzieci starszych. Polecałbym, aby to była grupa w bardzo przybliżonym wieku, dlatego że jest duża różnica między dzieckiem 4 letnim a 7 letnim- są po prostu inne zabawy. Im większa będzie różnica tym trudniej będzie się dołączyć, dlatego że oni będą się świetnie już bawić w swoim własnym towarzystwie.
Przedszkole powinno mu pomóc. Tam będą dzieci w jego wieku. Może Pani powiedzieć jego wychowawcy, jakie przeżycia miał ostatnio. Pani wychowawczyni powinna wtedy w odpowiedni sposób wprowadzić go do grupy, by maluch czuł się jak mały zwycięzca.
Uczcie go by potrafił bawić się sam wtedy, gdy inne dzieci na placu zabaw będą nie będą chciały dołączyć lub wykluczą go z zabawy.
Bądźcie oparciem dla niego i mówcie jak go kochacie i jaki jest wspaniały, to go bardzo podbuduje. Jeśli jedno dziecko się z nim nie będzie chciało bawić, to nic się nie dzieje – on i tak jest wspaniały.
Pozdrawiam
Marcin Raszka
Chcesz wiedzieć więcej?
Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.
Kliknij tu aby przeczytać