Dlaczego Dziecko Jest Nieśmiałe

Dziś odpowiem na to pytanie: co powoduje nieśmiałość dzieci i co można zrobić, by w wieku dorosłym już nie było nieśmiałe?

Z nieśmiałości mogą się rodzić inne cechy typu: niepewność, zaniżona samoocena, brak kreatywności.

Co to znaczy nieśmiałe dziecko?

Nieśmiałość dla każde może oznaczać coś innego. Jeśli porównujesz swoje dziecko do innych, to jest to droga donikąd. Każe ma inny temperament, jedno będzie stale chciało otaczać się nowymi osobami, a inne nie będzie miało już takiej potrzeby. Nie oznacza to jednak, że jest gorsze.

Wypychanie dziecka na siłę i stawianie go przed sytuacją, w których czuje się niepewnie nic nie da. Poza informacją, że nie akceptujesz go jakim jest i oczywiści wzmocnieniu w nim tej niepożądanej cechy.

 

Skąd się bierze nieśmiałość u dziecka?

Żaden dorosły człowiek nie staje się nagle nieśmiały. Wszystko, co spowodowało tę nieśmiałość zostało nabyte we wczesnych latach dzieciństwa. Nikt też nieśmiały się nie rodzi…

Każde dziecko ma w swoim dzieciństwie krótkie okresy, w których będzie się zachowywało jak nieśmiałe. Będzie chowało się za rodziców jak ktoś przyjdzie, albo będzie miało problem by coś powiedzieć przy gościach. Są to naturalne etapy rozwoju, podobnie jak te, w których chce za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę.

Jeśli rodzić w takich sytuacjach będzie mówił coś w rodzaju: oo, ale Ty jesteś nieśmiały(a) to w pewnym sensie umacnia w nim to przekonanie i daje mu informację, że takie właśnie jest. Właśnie tak będzie myślało o sobie, że jest nieśmiałe. Według tego przekonania będzie się również zachowywać.

W czasie dorastania zrozumie, co znaczy słowo: nieśmiały. Będzie sobie przypominało, że tak mu właśnie mówiłeś/łaś i że takie właśnie jest. Tym samym tak się zachowywało. Będzie czuło się skrępowane, że w jakiś sposób się nie nadaje.

 

Wszystkie komentarze typu: jak jest sam(a) to trajkocze jak katarynka, a w towarzystwie zupełnie nieśmiały(a) będą tworzyły świadomość nieśmiałości u dziecka, które wniesie do dorosłego życia.

Kiedy takie dziecko dorośnie, będzie mówić i myśleć o tym, jakie jest nieśmiałe jednocześnie marząc by czuć się swobodnie w towarzystwie innych, ale przecież nie może, bo jest nieśmiałe.

 

Jak taką nieśmiałość pokonać?

Wspomniałem wcześniej, że naturalne są etapy w życiu dziecka, w których zachowuje się w taki sposób. Jeśli nie chcesz tej cechy u swojego dziecka, nie rób z tego wielkiej sprawy. Dla dziecka nieśmiałość nie jest ani zła ani też dobra. Dziecko mówiąc o sobie, że jest nieśmiałe, wie to ponieważ ktoś z dorosłych mu o tym powiedział.

Mówiąc mu o tym, po prostu mu to uświadamiasz i za każdym razem pogłębiasz.

Jeśli uświadomisz to dziecku pokazując jednocześnie, że nie akceptujesz tej cechy, będzie miało spore wyrzuty sumienia i będzie czuło się gorsze.

Akceptując ten okres, w którym jest nieśmiałe, on sam minie bez śladu.

Chwal dziecko za to, co umie zrobić i za to, co chcesz w nim widzieć.

Niektóre dzieci w wieku dorastania spotykają na swojej drodze inne osoby, które po części akceptują tę nieśmiałość dzięki temu ta cecha powoli znika. Często jednak tak się dzieje.

Na dziś to wszystko o nieśmiałości. Podałem Ci tu ogólne zasady, które kształtują tę cechę. Daj znać jak sobie radzisz z nieśmiałością u swojego dziecka, jeśli taka występuje.

W przygotowaniu jest poradnik o tym jak wychowywać nieśmiałe dziecko. Ukaże się na wiosnę.

pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *