Czy Wychowania Dziecka Należy Się Uczyć?

Dla niektórych rodziców, to trochę dziwnie brzmi: nauka wychowywania. Kiedyś nie było pedagogów ani psychologów i jakoś te dzieci się wychowywały.

A czym w ogóle jest wychowanie dziecka i czy powinniśmy się tego uczyć?

Dziś odpowiem na to pytanie.

Czy powinniśmy się uczyć wychowania?

Tak, wychowania dziecka należy się uczyć. Przez naukę wychowywania rozumiem:

poznawanie procesów rozwoju dziecka

ale nie tylko….

To nauka radzenia sobie z najróżniejszymi sytuacjami, z udziałem dziecka, które przydarzają się w momentach trudnych, by samemu stać się lepszym rodzicem dla własnego dziecka.

Te procesy pozwolą lepiej zrozumieć jego zachowanie i jego punkt widzenia, a to z kolei pozwoli nabrać dystansu do pewnych rzeczy i nabrać cierpliwości do niego.

 

Nauka wychowania, to również poznawanie własnego dziecka. Każde jest inne, każde będzie miało inny temperament i inną osobowość, nawet jak wychowamy je w ten sam sposób jak pierwsze dziecko.

Część osób uważa, że wychowanie dziecka jest procesem naturalnym i uczenie się tego jest bez sensu a nawet śmieszne i nie potrzebne.

Zgodzę się ze jest to proces naturalny. A jeżeli ta nauka jest śmieszna, to jak nazwać nieuczenie się tego? Jak nazwać sytuacje kiedy dziecko zachowuje się w sposób niepożądany albo dziwny a rodzić nie wie jak się zachować. To już wtedy nie jest śmieszne. Jak nazwać sytuację kiedy pojawia się problem dziecięcy a dorosły rodzić nie wie jak mu pomóc. Takich sytuacji jest mnóstwo, kiedy trzeba się odnaleźć w niecodziennej sytuacji. Każdy rodzic tego doświadczył.

 

A kto nie lubi się uczyć?

Uwielbiam teksty „super rodziców” którzy mówią: „jak ja byłem mały i byłem niegrzeczny, to mój ojciec zlał mi tyłek i nie żałuje. Przynajmniej go słuchałem”

I tacy rodzice tak też traktują własne dzieci.

Na przemocy nikt wielki nie urósł i ona nigdy nie prowadziła do rozwoju ani budowania czegoś.

Dziś możemy jej nie używać mając dostęp do wiedzy. Wystarczy po nią sięgnąć. I chcieć po nią sięgnąć.

 

Czym jeszcze jest nauka wychowania

Nauka wychowywania oznacza również przyznanie się przed samym sobą, że czegoś nie winem o dzieciach i nie każde zachowanie rozumiem. A to nie każdy potrafi. Ego może na to nie pozwolić, bo jak to ja sobie nie poradzę z tak małym dzieckiem.., przecież wszystko wiem..

A to pierwszy krok, by zamknąć się na wiedzę, nowe możliwości i własny rozwój. I tym samym rozwój dziecka, bo dziecko rozwija się wraz z rodzicem.

 

Nieważne czy korzystasz z jakiś porad, poradników o wychowaniu, pomocy pedagoga itp. Przez naukę wychowania rozumiem bycie otwartym na nowe możliwości i cały czas uczenie się nowych rzeczy, by nie zatrzymać się w rozwoju gdzieś daleko w tyle.

Jest to proces którego należy się uczyć, a nasze dzieci będą się tego uczyły na nowo.

pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *