Nauka Zasypiania We Własnym Łóżku Cz.1

Jak nauczyć dziecko spania w łóżeczku lub we własnym łóżku? To pytanie dostałem od czytelników wielokrotnie. Pytano mnie również, jaki jest najlepszy wiek by oduczyć dziecka spania z rodzicami.

Im wcześniej tym lepiej. Dziecko od pierwszej nocy życia może spać we własnym łóżeczku. Będzie się budziło do karmienia, ale może spać samo. A jak łóżeczko będzie blisko łóżka mamy, to tym łatwiej, bo maluch będzie czuła, że mama jest blisko.

Dzieci lubią spać z rodzicami, bo tak jest dla nich fajniej 🙂 Daje im to poczucie bezpieczeństwa, co nie znaczy, że we własnym łóżku nie są bezpieczne. Są, tylko jeszcze o tym nie wiedzą.

Spanie w Twoim łóżku nie może trwać w nieskończoność. A im szybciej oduczysz je spać z Tobą tym lepiej dla Was obojga.  Usypianie dziecka w jego łóżku zajmie trochę więcej czasu, ponieważ dziecko może się buntować i chcieć wrócić do sypialni rodziców.

Co można zrobić by dziecko spało w swoim łóżku?

Jeśli ma swój pokój zadbaj o to, by dobrze się w nim czuło i lubiło to miejsce.

Spotkałem kiedyś rodzinę, w której domu, pokój dziecka nie był w ogóle zaaranżowany, był zagracony jak pomieszczenie gospodarcze. W sypialni rodziców było duże łóżko, więc wszyscy się mieścili i dziecku to pasowało. A gdzie tu prywatność rodziców i samodzielność czteroletniego dziecka, tak jak w tym wypadku? Nie może tak być.

Jeśli dziecko ma swój pokój, to spraw, by czuło się w nim jak najlepiej.

Dzień wcześniej powiedz dziecku, że dziś ostatni raz śpi z Tobą, a jutro będzie spało samo w swoim pokoju. Jak go o tym nie uprzedzisz, to będzie dla niego szokiem. Nagle straci poczucie bezpieczeństwa. Do tej pory spało z rodzicami i było mu dobrze, a teraz nagle to mu jest zabrane bez uprzedzenia.

 

Niech dziecko samo podejmie decyzję o tym, ze będzie spało u siebie w swoim pokoju. Powiedz mu, że jest już duże, a duże dzieci śpią same.

 

W dzień usypiania połóż dziecko do łóżka, poczytaj bajkę i usiądź obok łóżka, ale nie kładź się z nim.

Dziecko może czuć się niepewnie, bo to dla niego nowa sytuacja. Wystarczy, że przy nim jesteś. Żadnej rozmowy i kontaktu wzrokowego. Jeśli dziecko wyjdzie z łóżka, to spokojnie bez emocji zanieś je z powrotem i znów usiądź. Siedź tak długo, aż zaśnie.

Co jest największą przeszkodą w nauce zasypiania dziecka w łóżeczku?

Jest to płaczące dziecko. A płacz zawsze daje komunikat rodzicowi, że dzieję się coś złego. Ciężko jest opanować emocje jak dziecko płacze i nie chce spać samo.

Jeśli leżąc w łóżku, płacze i krzyczy, to nie uspokajaj nosząc na rękach. Żadna krzywda mu się nie dzieje. Tak samo, nic nie mów do dziecka.

 

Może być Tobie trudno jak dziecko płacze, Ale pamiętaj, że jego płacz nie oznacza jego krzywdy. Pisałem o tym w artykule: „Czy płacz dziecka oznacza jego krzywdę”

Dla dziecka, to jest nowa sytuacja

Każdy z nas czuje się mniej pewnie w nowym miejscu i nowej sytuacji. Dziecko tak samo, nie jest przyzwyczajone do nowej sytuacji i będzie robiło wszystko, by było tak jak wcześniej.

Wychodzenie z łóżka może się powtórzyć kilka razy, nawet wiele razy, bądź wytrwały a Twoje dziecko zaśnie samo w swoim łóżku i masz sukces. W ten sposób zrozumie, że tu jest jego łóżko i tu ma spać. Następnej nocy będzie już łatwiej.

 

Miałem przypadki, że taka nauka pierwszej nocy trwała dwie godziny.

 

Musisz się na to przygotować. Potem będzie coraz łatwiej.

Dziecko w środku nocy może się wybudzać, lub krzykiem wołać Ciebie, bo nadal chce mieć Ciebie blisko siebie. O tym, co w takiej sytuacji zrobić, napisze za kilka dni.

W komentarzu możesz zadać mi pytanie dotyczące powyższego tematu.

Drugą część artykułu znajdziesz tutaj:

http://wychowajdzieci.pl/nauka-zasypiania-we-wlasnym-lozku-cz-2/

Pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

3 comments for “Nauka Zasypiania We Własnym Łóżku Cz.1

  1. Alicja
    17 kwietnia 2014 at 23:02

    Mam pytanie. Ile dzieci udało się Panu uśpić? I czy w ogóle ma Pan dzieci?

    Skoro wspomina Pan o usypianiu we własnym łóżku od pierwszego dnia, dlaczego nie napisał Pan o metodzie usypiania właśnie tak małego dziecka?

    • Marcin
      17 kwietnia 2014 at 23:39

      Metoda, którą opisałem działa na tak małe dzieci. Przy tak małym dziecku można łóżeczko wstawić do swojej sypialni, by szybko być przy dziecku jak się obudzi i będzie płakało. Dziecko zaśnie we własnym łóżeczku, a jak w nocy się obudzi, to po to by jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *