Jak Uczyć Dziecko Kreatywności

Któż nie chciałby, aby jego dziecko było kreatywne..

Dzisiaj kreatywnego myślenia wymaga się od wszystkich, w każdej pracy i każdym działaniu.

Opiszę krótko i powiem, co nieco o kreatywności. Powiem skąd się bierze i jak się jej nauczyć, a raczej czy można się jej nauczyć?

Co to znaczy kreatywne dziecko?

Kreatywne, czyli zdolne do tworzenia czegoś nowego i twórczego. Jest to bardzo złożony i szeroko pojętny proces. Nie można go opisać w jednym zdaniu.

Dziecko kreatywne potrafi próbować tego, co nowe. One potrafią zrobić coś inaczej i nie boja się tego. Dorośli często wolą zrobić coś tak, by inni uznali to za słuszne niż wyjść na głupka.

Dziecko kreatywne, będzie lepiej radziło sobie w różnych sytuacjach, będzie miało więcej pomysłów i więcej swobody przy nowych wyzwaniach, będzie również ciekawe i przenikliwe.

Kreatywne dziecko, nie ma żadnych blokad psychicznych. Dzięki temu lepiej pracuje umysłowo, bo sam umysł ma więcej swobody i poszukuje nowych rozwiązań a neurony tworzą nowe połączenia.

Blokady, o których wspomniałem wcześniej, są powodowane przez np. negatywne emocje jak strach, niska samoocena czy krytyka negatywna.

Czy kreatywności można się nauczyć?

Powiedziałbym, że niekoniecznie nauczyć, ale można sprzyjać jej rozwojowi. Jest cała masa ćwiczeń na kreatywność, ale ważne jest, żeby wiedzieć, że: mózg rozwija się pod wpływem bodźców, które otrzymuje z zewnątrz. Im więcej takiej stymulacji tym lepiej będzie się rozwijał i będzie bardziej kreatywny.

Mówię tu o takich stymulacjach jak, zabawy, rozmowy, zajęcia poza domem i poza szkołą, spotkania z rówieśnikami itp

Dobrze jest jak ono samo wybierze to, co lubi robić (w miarę możliwości), bo dzięki temu nie będzie się zamykało wewnętrznie. Będzie robiło to z pasją.

Ktoś kiedyś powiedział, że dziecko kreatywne się już rodzi. Potem może tę kreatywność rozwijać, albo tez i nie. Duża w tym rola rodziców, by wspierali dziecko.

Jeśli ono coś robi kreatywnie, to musi to mieć wartość dla niego samego.

Kreatywny rodzic, kreatywne dziecko

W życiu dorosłych jest wiele codziennych sytuacji, które należy w jakiś sposób rozwiązać i mieć odpowiednie podejście do niego. Jeśli Ty, jako rodzic jesteś kreatywny, to Twoje dziecko widzi jak podchodzisz do swoich codziennych spraw i uczy się na wzorcach.

Dzieci potrzebują wzoru do naśladowania zamiast dobrych logicznych porad.

Jeśli masz problemy z własnymi emocjami a niektóre sprawy Cie przerastają, to dziecko to widzi i taki właśnie wzór do naśladowania zapamiętuję.

W takiej sytuacji odsyłam Cię do mojego artykułu: Jak Radzić Sobie z Własnymi Emocjami

 

pozdrawiam

Marcin Raszka

P.S.

Drugą część artykułu znajdziesz tutaj:

http://wychowajdzieci.pl/jak-nauczyc-dziecko-kreatywnosci-2

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

1 comment for “Jak Uczyć Dziecko Kreatywności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *