Dlaczego Trudne Zachowania Są Tak Trudne

Trudnych zachowań u dzieci jest tyle ile samych dzieci. Można by o nich napisać książkę i taką też książkę napisałem jakiś czas temu. Mowa tutaj o takich zachowaniach jak np. dziecko Cie nie słucha i robi coś, co mu robić nie wolno, podnosząc rodzicom lub opiekunom ciśnienie.

Tutaj opiszę, dlaczego takie negatywne zachowanie jest trudno opanować u dziecka. Takich powodów może być dużo. Tu podaję dwa konkretne.

Zwracając uwagę na to, masz łatwiejsza pozycje do pracy nad takim zachowaniem.

 

Emocje rodziców

Gdy dziecko zachowuje się w sposób, który jest dla Ciebie trudny do opanowania, to z pewnością odczuwa tutaj negatywne emocje takie jak: złość, gniew, oburzenie. A to wystarczy, byś poczuł(a) równie negatywną emocję. Taki stan nie ułatwi rozwiązania sytuacji.

Trudno jest wtedy logicznie myśleć i znaleźć dzięki temu jakieś wyjście i rozwiązanie. Po prostu emocje biorą górę.

Drugim powodem, przez który Ty sam(a) możesz odczuwać takie emocje jest fakt, że nie masz pomysłu na rozwiązanie tej sytuacji (bezradność), co z kolei wywołuje takie emocje u Ciebie. Wewnętrznie będziesz zły(a) na swoją bezradność.

Skutkiem tego jest Twoje negatywne zachowanie. Powiedzenie czegoś, czego się później żałuje, ale nawet rękoczyn.

Bezradność może również prowadzić do niezwracania uwagi na takie zachowanie, a to z kolei daje wolną rękę dziecku i nie zmieni tego zachowania u niego.

 

Z badań wynika, że 65% rodziców dających klapsy, zdaje sobie sprawę, że to i tak nie zadziała na dłuższa metę, ale pod wpływem silnego impulsu emocji jednak to robi, bo nie zna na tę chwile żadnej innej metody, lub nie potrafi zapanować nad samym sobą.

Jeśli chcesz zmienić takie zachowania u dziecka Twoje emocje muszą być inne niż dziecka.

 

Zaszufladkowanie zachowania dziecka

Zdarzy się, że rodzice z góry określają charakter dziecka przypisując mu pewne cechy, jak np.: jest niedobre, złe, itd.

Pamiętaj, że każde zachowanie ma swoją przyczynę i można je zmienić i pracować na nim. Takie szufladkowanie jest oznaką bezradności w stosunku do zachowania dziecka i na pewno nie pomoże Tobie na przyszłość.

 

Dziecko nie jest takie, jak jego zachowanie.

Rodzice często myślą, że to dziecko takie już jest i taki ma charakter. Każdy ma inny temperament, ale jaki kol wiek by nie był, nie musi to oznaczać negatywnego zachowania dziecka.

Takie zaszufladkowanie wychodzi również ze strony innych – z zewnątrz. Czasem ktoś z otoczenia widząc jedno zachowanie ocenia całe dziecko i jego charakter przypisując mu pewne cechy. Nigdy nie zwracaj uwagi na takie obce osoby.

 

Często możesz słyszeć opowiadania innych, jakie to mają cudowne dzieci. Grzeczne i słuchają. Jednak często są to tylko opowiadania mające na celu poprawienie samopoczucia i połechtania swojego ego.

Nie ma sensu się tym sugerować i porównywać swoje dziecko z innymi. Każdy z nas lubi się czuć wyróżniony, ale nieporównywany do kogoś. Nawet, jeśli mówisz mu, że jest lepszy niż inni.

Każde zachowanie ma swoją przyczynę. Możesz sobie nie zdawać sprawy, co to może być. Jednak czasem wystarczy drobna zmiana w tej przyczynie a już jego zachowanie się zmienia. Wystarczy Twoja, jako rodzica chęć do nauki, by lepiej zrozumieć zachowania dziecka. Co z kolei przełoży się na jego zachowanie.

 

Pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

1 comment for “Dlaczego Trudne Zachowania Są Tak Trudne

  1. karolina
    7 kwietnia 2015 at 22:35

    Czesto trudne zachowania sa wynikiem negatywnych sytuacji. Czesto rodzice sie nie zastanawiaja co dziecku jest. W dzisiejszych czasach rodzice coraz mniej rozmawiaja z dziecmi i nie ucza ich slowa Nie. Widzieliscie kampanie Gadki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *