Dlaczego Dzieci Przeklinają I Jak Sobie Z tym Poradzić ?

Przeklinające dziecko dziś wcale nie tak trudno spotkać.

Jak tylko dziecko nauczy się mówić, może już przeklinać.

Jest, to duży problem, ponieważ, dziecko wie, że nie wolno mu tak mówić i właśnie dlatego będzie używało tych słów w sytuacjach, których chce zwrócić na siebie uwagę.

 

Dlaczego dziecko przeklina?

Niektóre dzieci nauczyły się w ten sposób zwracać na siebie uwagę. I nagle ich rodzice mocno reagują. W towarzystwie reakcja będzie mocniejsza. Z perspektywy dziecka, to fajna zabawa, bo wystarczy jedno słowo a rodzice już reagują i wszystkie oczy są zwrócone na dziecko w towarzystwie.

Rodzice, często nie wiedzą skąd, to u ich dziecka się wzięło.

Nie ma innej możliwości, jak to, że gdzieś te przekleństwa usłyszało i wie, że jest to coś złego. Wystarczy jedna sytuacja, w której dorosły przeklnie, a dziecko to zapamięta.

Dziecko ucząc się na wzorcach będzie naśladowało, to co robią dorośli.

 

Dziecko zauważa również, że dorośli, rozładowują swoje negatywne emocje, poprzez takie słowa i samo uważa, że dla niego to również dobry sposób na rozładowanie złych emocji.

Niektórzy rodzice przeklinają przy dziecku świadomie i mówią coś w rodzaju: mi wolno, bo jestem dorosły albo Ty nie rób tak jak ja tylko rób tak jak Ci mówię. Myśląc, że to dobry sposób. To nie działa. Dziecko uczy się na wzorcach, przez co będzie naśladowało i odwzorowywało zachowania dorosłych bardziej niż słuchało logicznych wyjaśnień.

 

A jak Ty będziesz zachowywał się inaczej a dziecku tłumaczył inaczej, to będziesz niespójny a dzieci to doskonale wyczuwają.

Zaufanie dziecka na tym ucierpi.

Zakazując dziecku przekleństw, tłumisz w nim to, a to spowoduje, że nie będzie przeklinało przy Tobie, ale może przeklinać poza domem. Lub w najbardziej nerwowej sytuacji.

Tłumienie problemu u dziecka nie spowoduje jego rozwiązania.

Nie tylko u dziecka u dorosłych również. U dziecka to, co tłumione szybciej wyjdzie na wierzch, dzieci nie potrafią udawać.

 

Jak poradzić sobie z przekleństwem dzieci:

Jak usłyszysz, że Twoje dziecko przeklina zapytaj go, co to znaczy to, co powiedziało. Bez emocji w spokoju zapytaj go, co to znaczy. Prawdopodobnie dziecko powie, że nie wie, więc, powiedz, że nie używa się słów których nie zna się znaczenia.

 

Podaj mu przykładowe słowa, których może używać zamiast przekleństw. Oto takie słowa:

Kurcze blade

Kurcze pieczone

Ja Cię kręcę

Mamma Mia (to po włosku:))

Do piernika

 

Wystarczy, że podasz trzy z powyższych i dopilnujesz, by dziecko używało ich w sytuacjach, których do tej pory przeklinało.

Jeśli się zapomni i użyje przekleństwa, przypomnij mu o nowych słowach i niech je powtórzy od razu, nie następnym razem.

 

Jeśli tych słów nauczyło się od Ciebie,to przestań ich używać.

Czasami, gdy w odwiedziny przychodzi rodzina lub przyjaciele, zdarza im się przekląć, przy towarzyskiej pogawędce. Poproś ich, by tych słów nie używali jak są dzieci, bo nie chcesz ich uczyć takich słów.

 

Na dziś to tyle

Do usłyszenia niebawem

pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

2 comments for “Dlaczego Dzieci Przeklinają I Jak Sobie Z tym Poradzić ?

 1. aa
  17 kwietnia 2014 at 08:32

  Co do tego, że od wzorców dziecko się uczy to fakt i jak by nie było już przeklina a ma tylko 2 lata i 4 miesiące. Całe szczęście, że ku$#@#@rwa mać jest trudnym wyrazem w pierwszym członie i tylko jak go coś zdenerwuje mówi samo „mać” brzmi komicznie i śmiesznie ale trzeba uważać to co się robi i mówi przy dziecku.

  • Marcin
   17 kwietnia 2014 at 11:50

   Masz rację, dziecko w takim wieku, nie powtórzy tak trudnego wyrazu. Jednak może je powtórzyć jak trochę podrośnie. Może, ale nie koniecznie. Nie wiadomo co sobie myśli, jak mówi mać. Może myśleć sobie to trudne słowo i jak tylko będzie mógł wypowie je z pełnym akcentem. Warto spróbować by zamiast tego mówił np psia kość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *