Dokonywanie Wyboru Przez Dziecko

Dziś będzie o wyborach i decyzjach, które dokonują dzieci.

Dziecko już od najmłodszych lat dokonuje swoich małych świadomych wyborów. Decyduje, w co chcę się bawić i z kim, decyduje, w co chce się ubrać itp.

Przynajmniej próbuje decydować. Rodzice nie zawsze mu pozwalają na to. Sami za dziecko, decydują o wszystkim, chcąc mu ułatwić zadanie, tym samym zakłócają możliwość rozwoju kreatywności.

Z perspektywy rodzica wybory dziecka zajmują dużo czasu i są mało istotne. Dla dziecka odbywają ważna rolę w rozwoju.

Możliwość dokonywania wyboru każde dziecko powinno mieć. Niech to będą małe wybory w małych sprawach. Jednak dla dziecka będą bardzo ważne w rozwoju inteligencji czy wcześniej wspomnianej kreatywności.

Uczą poczucia odpowiedzialności, oraz, że mogą sami decydować, co z kolei buduję ich wiarę w siebie na przyszłość. Rozwijają również samodzielność.

 

Codzienne sytuacje same, stworzą możliwości dziecku, by dokonało wyboru. Wystarczy mu to umożliwić, zamiast przejmować inicjatywę.

Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie im podejmować decyzję. Będzie samodzielne i bardziej świadome odpowiedzialności za własne decyzje.

Każdy z nas spotkał dorosłe osoby, które nie potrafią podejmować decyzji. Przypomnij sobie czy znasz takie osoby. Takie zachowanie jest, dlatego, że w dzieciństwie nie miały takiej możliwości by podejmować decyzje i uczyć się tego, bo decyzje podejmowane były za nich przez dorosłych.

Im większej praktyki nabierze w dzieciństwie, tym łatwiej będzie mu w dorosłym życiu.

Dając dziecku możliwość wyboru, niech wybiera jedną z dwóch rzeczy, by nie zasypać go możliwościami. Możliwość wybrania jednej z dwóch, ułatwi mu podejmowanie decyzji i jednocześnie da poczucie dokonania czegoś wielkiego. Niżej opisuje przykłady..

Dziecko wybiera, to co dla niego najlepsze. Pochwal je za to.

Nie komentuj dokonanego wyboru, by nie czuło się oceniane, miało w tym pełną swobodę i nie czuło presji przy wyborze.

Oto kilka sytuacji w których dziecko może podejmować decyzję:

 • Jakie buty założyć, przed wyjściem niech wybiera kolor butów i te, które mu się podobają a nie buty letnie zimą, bo mu się bardziej podobają. Pokaż mu dwie pary do wyboru i niech samo zdecyduje
 • Jaka bajkę chce oglądać – wybierając bajkę dziecko będzie bardziej zaangażowane w oglądanie jej i nie przerwie oglądanie w połowie. Samo wybrało, to będzie oglądało.
 • W co się chce bawić – dzieci mają zestaw swoich ulubionych zabaw. Wybierając, w co może się pobawić z Tobą będzie bardzo szczęśliwe. Może również samo się pobawić. Jest to doskonała sytuacja, by uczyło się wyboru.
 • W jaką grę chce pograć – mam tu na myśli gry na komputerze i gry planszowe. Te na komputerze to tylko te, które są dozwolone dla dzieci. O tym jak długo dziecko gra ustalacie na początku, by później nie zaskoczenia jak jest koniec.
 • Co by chciało zjeść na podwieczorek – niech wybierze jedną rzecz z dwóch, może nawet Ci pomóc w przyrządzeniu. Jak masz taką możliwość w danym momencie, daj mu możliwość wybrania podwieczorka, z tych produktów, które są dla niego. Każdy dorosły wybiera, co chce zjeść. Niech dziecko też ma taki wybór.
 • Gdzie, by chciało iść na spacer. Tutaj nie zawsze, czasem jednak możesz mu dać możliwość wybrania, na który plac zabaw chce iść.
 • Jaką chce zabawkę – jeśli Ty zdecydujesz, ze kupujesz dziecku zabawkę niech ono sobie wybierze, co mu się podoba najbardziej w waszym przedziale cenowym.
 • Jaki mebel do swojego pokoju – jeśli planujesz remont lub wymianę mebli, niech dziecko razem z Tobą idzie do sklepu wybierze co by chciało do swojego pokoju. Jeśli potem mu coś się nie spodoba, to możesz powiedzieć: przecież sam wybrałeś. To duży argument, który uczy odpowiedzialności.

 

Czego uczy się dziecko dokonując wyboru?

Przede wszystkim, że od jego decyzji zależy to, co będzie się działo. Mówiąc w rozumieniu dorosłego: od jego decyzji będzie zależało jego życie. Tak jak każdy z nas podejmuje decyzje, które mają wpływ na wszystko w naszym życiu, tak samo dziecko będzie kiedyś dorosłe i będzie musiało podejmować decyzje.

Dlatego niech uczy się tego już w dzieciństwie

Jeśli nie ma zbyt dużego wyboru, dziecko będzie przeszczęśliwe mogąc wybierać.

Stosując system nagród, zawsze pozwalaj dziecku wybrać nagrodę, jaką ma otrzymać. Może wybierać przez swoim zadaniem jak i również po wykonaniu zadania. To dodatkowo zwiększy motywację i pozwoli lepiej cieszyć się nagrodą.

 

A czy Twoje dziecko dokonuje samodzielnego wyboru?

Napisz w komentarzach poniżej.

 

Pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

1 comment for “Dokonywanie Wyboru Przez Dziecko

 1. Razdwa
  1 lipca 2018 at 12:28

  Dobra ,,podpowiedź,, dla rodziców,ale….opowiedziana ,,od tyłu,,… Zamiast od pierwszych słów nawoływać głośno o wadze samodzielnego podejmowania decyzji najpierw należałoby ostrzec rodziców,że zrzucanie podejmowania decyzji na dziecko może doprowadzić do zamiany ról,co z kolei prowadzi do kompletnego chaosu. Zauważyłam,ze częściej rodzice mają problem z zaznaczeniem wyraźnych granic dziecku,także tych o dotyczących decydowania ,niż odwrotnie. Takim sposobem bardzo łatwo pozbawić dziecka poczucia bezpieczeństwa ,pewności siebie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *