Dokonywanie Wyboru Przez Dziecko

Dziś będzie o wyborach i decyzjach, które dokonują dzieci.

Dziecko już od najmłodszych lat dokonuje swoich małych świadomych wyborów. Decyduje, w co chcę się bawić i z kim, decyduje, w co chce się ubrać itp.

Przynajmniej próbuje decydować. Rodzice nie zawsze mu pozwalają na to. Sami za dziecko, decydują o wszystkim, chcąc mu ułatwić zadanie, tym samym zakłócają możliwość rozwoju kreatywności.

Z perspektywy rodzica wybory dziecka zajmują dużo czasu i są mało istotne. Dla dziecka odbywają ważna rolę w rozwoju.

Możliwość dokonywania wyboru każde dziecko powinno mieć. Niech to będą małe wybory w małych sprawach. Jednak dla dziecka będą bardzo ważne w rozwoju inteligencji czy wcześniej wspomnianej kreatywności.

Uczą poczucia odpowiedzialności, oraz, że mogą sami decydować, co z kolei buduję ich wiarę w siebie na przyszłość. Rozwijają również samodzielność.

 

Codzienne sytuacje same, stworzą możliwości dziecku, by dokonało wyboru. Wystarczy mu to umożliwić, zamiast przejmować inicjatywę.

Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie im podejmować decyzję. Będzie samodzielne i bardziej świadome odpowiedzialności za własne decyzje.

Każdy z nas spotkał dorosłe osoby, które nie potrafią podejmować decyzji. Przypomnij sobie czy znasz takie osoby. Takie zachowanie jest, dlatego, że w dzieciństwie nie miały takiej możliwości by podejmować decyzje i uczyć się tego, bo decyzje podejmowane były za nich przez dorosłych.

Im większej praktyki nabierze w dzieciństwie, tym łatwiej będzie mu w dorosłym życiu.

Dając dziecku możliwość wyboru, niech wybiera jedną z dwóch rzeczy, by nie zasypać go możliwościami. Możliwość wybrania jednej z dwóch, ułatwi mu podejmowanie decyzji i jednocześnie da poczucie dokonania czegoś wielkiego. Niżej opisuje przykłady..

Dziecko wybiera, to co dla niego najlepsze. Pochwal je za to.

Nie komentuj dokonanego wyboru, by nie czuło się oceniane, miało w tym pełną swobodę i nie czuło presji przy wyborze.

Oto kilka sytuacji w których dziecko może podejmować decyzję:

  • Jakie buty założyć, przed wyjściem niech wybiera kolor butów i te, które mu się podobają a nie buty letnie zimą, bo mu się bardziej podobają. Pokaż mu dwie pary do wyboru i niech samo zdecyduje
  • Jaka bajkę chce oglądać – wybierając bajkę dziecko będzie bardziej zaangażowane w oglądanie jej i nie przerwie oglądanie w połowie. Samo wybrało, to będzie oglądało.
  • W co się chce bawić – dzieci mają zestaw swoich ulubionych zabaw. Wybierając, w co może się pobawić z Tobą będzie bardzo szczęśliwe. Może również samo się pobawić. Jest to doskonała sytuacja, by uczyło się wyboru.
  • W jaką grę chce pograć – mam tu na myśli gry na komputerze i gry planszowe. Te na komputerze to tylko te, które są dozwolone dla dzieci. O tym jak długo dziecko gra ustalacie na początku, by później nie zaskoczenia jak jest koniec.
  • Co by chciało zjeść na podwieczorek – niech wybierze jedną rzecz z dwóch, może nawet Ci pomóc w przyrządzeniu. Jak masz taką możliwość w danym momencie, daj mu możliwość wybrania podwieczorka, z tych produktów, które są dla niego. Każdy dorosły wybiera, co chce zjeść. Niech dziecko też ma taki wybór.
  • Gdzie, by chciało iść na spacer. Tutaj nie zawsze, czasem jednak możesz mu dać możliwość wybrania, na który plac zabaw chce iść.
  • Jaką chce zabawkę – jeśli Ty zdecydujesz, ze kupujesz dziecku zabawkę niech ono sobie wybierze, co mu się podoba najbardziej w waszym przedziale cenowym.
  • Jaki mebel do swojego pokoju – jeśli planujesz remont lub wymianę mebli, niech dziecko razem z Tobą idzie do sklepu wybierze co by chciało do swojego pokoju. Jeśli potem mu coś się nie spodoba, to możesz powiedzieć: przecież sam wybrałeś. To duży argument, który uczy odpowiedzialności.

 

Czego uczy się dziecko dokonując wyboru?

Przede wszystkim, że od jego decyzji zależy to, co będzie się działo. Mówiąc w rozumieniu dorosłego: od jego decyzji będzie zależało jego życie. Tak jak każdy z nas podejmuje decyzje, które mają wpływ na wszystko w naszym życiu, tak samo dziecko będzie kiedyś dorosłe i będzie musiało podejmować decyzje.

Dlatego niech uczy się tego już w dzieciństwie

Jeśli nie ma zbyt dużego wyboru, dziecko będzie przeszczęśliwe mogąc wybierać.

Stosując system nagród, zawsze pozwalaj dziecku wybrać nagrodę, jaką ma otrzymać. Może wybierać przez swoim zadaniem jak i również po wykonaniu zadania. To dodatkowo zwiększy motywację i pozwoli lepiej cieszyć się nagrodą.

 

A czy Twoje dziecko dokonuje samodzielnego wyboru?

Napisz w komentarzach poniżej.

 

Pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *