Jak Wygląda Zabawa w Świecie Dziecka

Wychowanie dziecka nie może odbyć się bez zabawy w jego świecie. Nauka i poznawanie świata prze dziecko jest ściśle powiązana z zabawą. Myślę, że się ze mną zgodzisz.Wychowywanie to czas zabawy w świecie małego dziecka.

Dziś na pierwszy plan idzie zabawa. I to dziecięca zabawa 🙂

 

O czym myśli dorosły jak słyszy zabawa?

Najczęściej o odpoczynku od obowiązków, o tak zwanym restarcie, o czymś, co jest przyjemne, ale nie do końca konstruktywne. Jeśli kilku letnie dziecko bawi się w swoim pokoju, to dla rodzica może oznaczać, że nie robi nic pozytywnego i chętnie znajdzie mu jakieś produktywne zadanie.

A tym czasem zabawa jest dużą dawka informacji dla umysłu małego dziecka a szczególnie dla wyobraźni.

 

To dzięki zabawie Tworzą się połączenia neuronowe w mózgu, będą odpowiedzialne za bardziej lub mniej efektywne myślenie w późniejszym życiu.

Dlatego, że dziecko jest całkowicie pochłonięte zabawą. Ma w swojej głowie plan, który właśnie realizuje. Jeśli się przyjrzeć dziecku w zabawie, można zaobserwować na jego twarzy jak pochłonięte jest tą zabawa i jak skupione na tym, co robi.

 

Jeśli w pokoju z dwójką dzieci, jedno będzie się np. bawiło a drugie sprzątało swoje zabawki, to jak myślisz, które zostanie poproszone o pomoc mamie w codziennych obowiązkach? To, które się bawi. Bo dla większości dorosłych zabawa jest bardziej dla zabawy niż dla pożytku.

 

Dzieciństwo to nie tylko zabawa. Są również obowiązki, które w dorosłym życiu nikogo nie ominą. Jednak obowiązki przychodzą później, po zabawie. W swoich etapach rozwoju dziecko uczy się najpierw zabawy, a dzięki tej umiejętności lepiej wykona swoje obowiązki. Jak dziecko wchodzi w ten etap swoich obowiązków, to zabawa również w jego życiu powinna być. Zabawa nigdy nie znika z życia człowieka.

To, co dziecko nauczy się przez zabawę wykorzysta w swoim dorosłym życiu. Będą to takie cechy jak:

 

Rozbudowana wyobraźnia, kreatywność, konsekwencja we własnym działaniu, koncentracja, organizacja czasu, współpraca z innymi itp. Czy Ty również zauważyłeś/łaś, że te wszystkie cechy pojawiają się w zabawie?

Czyli te cechy, które bardzo się przydają w dorosłym życiu.

 

Samodzielna zabawa

To życzenie niejednego rodzica, by ich dziecko potrafiło bawić się samo. Można wtedy zrobić coś innego no i dziecko powinno umieć zająć się samym sobą.

 

Będzie się bawiło samo, jeśli rodzic mu na to pozwoli. Dzieci potrafią to robić instynktownie. Jak nie będzie rodzica biegającego za nim, pilnującego, by nic sobie nie zrobiło, to w późniejszym wieku będzie potrafiło się zająć sobą. Nie będzie to cały dzień czy nawet pół dnia, ale pół godziny już tak.

 

Rodzice, często są cieniem dla dziecka i w obawie, by nic sobie nie zrobiło chodzą za nim krok w krok. A to nie sprzyja rozwojowi samodzielności.

Zabawa uczy, że jest czas, by zrobić coś samodzielnie i jest czas, by współpracować (bawić się) z innymi. Uczy koncentracji na wykonywanym zadaniu.

 

Dzieci zawsze mają plan, co chcą zrobić w zabawie. Czasem chcą zbudować wielkie miasto gdzie klocki to domy a talerz jest jeziorem. A czasem się w sklep itp. To niesamowicie kształtuje wyobraźnie i kreatywność

 

A jakie zabawki wybrać?

Słyszałem kiedyś takie zdanie, że: najlepsze zabawki to te napędzane wyobraźnia a nie bateriami.

Możesz kupić dziecku puzzle, a ono zrobi z nich coś zupełnie innego i dla niego mogą być drogą z domu do sklepu na przykład.

 

Pozdrawiam i miłej zabawy 🙂

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *