Czy Płacz Dziecka Oznacza Jego Krzywdę?

Od samych początków życia dziecka, kiedy np. jest głodne, ma pełną pieluszkę, coś go uwiera, coś boli, lub cokolwiek przeszkadza zawsze jest ta sama reakcja: płacz.

To jedyne, co małe dziecko umie by powiedzieć rodzicom: chodź do mnie, potrzebuje Cie. I rodzic wtedy oczywiście zawsze jest przy dziecku. Tak powinno być. Nasz umysł jest tak zaprogramowany, że doskonale wyłapuje dźwięk płaczącego dziecka i nie potrafimy przejść obojętnie obok płaczu dziecka.

 

Gdy jest już starsze, to zachowanie i ta komunikacja zostają w jego pamięci. Jak jest już większe nadal będzie płakało by zawołać swoich rodziców. Jednak nie zawsze ta pomoc jest mu potrzebna. W podświadomości dziecka zostało, że jak zapłacze to problem zniknie. To owocuje w późniejszym wieku, dziecko pamięta, że wszystkie problemy rozwiązuję się płaczem.

 

Płacz pojawia się jak dziecku coś się nie podoba, chciałoby coś inaczej lub coś go boli. Z dzieciństwa został stary schemat: płacz = zniknięcie problemu.

Płacz może być również uzasadniony. Pisałem o tym w poradniku „Cztery Błędy Rodzica Gdy Dziecko Płacze” do którego Cie odsyłam. Jest do pobrania za darmo na tej stronie lub na http://wychowajdzieci.pl/poradniki

Jak można pomóc płaczącemu dziecku?

Ucz swoje dziecko s220_F_47737595_V6JQN9hTCgWLYHs5Db9PzY3zDihev9ZHamodzielności adekwatnie do jego wieku. Tak by mogło sobie poradzić samo zamiast płakać pokazując bezradność. W gestii rodzica jest by nauczyć dziecko samodzielności oraz by wytłumaczyć mu to, co się wokół dzieję. Taka nauka może zająć więcej czasu niż zrobienie czegoś za dziecko, ale chodzi o to, by je nauczyć a nie zrobić coś za nie dla zyskania paru minut.

Jeśli np. kilku letnie dziecko płacze bo nie chcesz go nakarmić przy stole to pokaż mu, że może samo sobie pomóc bo jest duże. Nic mu się nie dzieję jak w takiej sytuacji płacze.

Pokazując, że w takiej sytuacji nie zwracasz uwagi, Twoje dziecko przestanie nadużywać płaczu.

Jak reagować na płacz dziecka?

Wyręczając dziecko w każdej sytuacji a szczególnie w takiej, której może sobie poradzić sam, wyrządzasz mu wielką krzywdę. Później będzie to procentować i np. nie chcąc iść do szkoły będzie płacz i prośby, by na to pozwolić albo Twoje dziecko będąc nastolatkiem nie otrzyma od kolegi długopisu które wcześniej mu pożyczyło przyleci do Ciebie z płaczem itp. Przyleci zawsze z każdym problemem nawet błahym, bo pamięta, że rozwiązujesz każdy jego problem.

Tobie w takiej sytuacji nie będzie łatwo.

 

Rodzice mówią, ze jak dziecko płacze to cierpi i nie można tego tak zostawić, bo to takie bezduszne.

Moim zdaniem bezstresowe wychowanie dziecka to największa krzywda, jaka można mu wyrządzić.

Na dzisiaj to tyle. Pytania możesz mi zadawać w komentarzu. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, również napisz w komentarzu.

 

Pozdrawiam

Marcin Raszka

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

 

1 comment for “Czy Płacz Dziecka Oznacza Jego Krzywdę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *