O Co Chodzi Z Tą Konsekwencją

Jako jedną z głównych zasad w wychowaniu dziecka podawałem konsekwencje. Wszyscy wiemy, czym ona jest, ale nie każdy wie jak tę konsekwencję przełożyć później na wychowanie dziecka i jak ważna ona jest w całym wychowaniu dziecka.

Bez stosowania konsekwencji nie zbudujesz autorytetu u dziecka

Ono nie będzie Ci ufało, nie da się również wychować je na szczęśliwe.

 

Będąc rodzicem musisz być konsekwentnym w takich sprawach jak: nagrody, kary, nakazy, zakazy itp. A co za tym idzie Twoje dziecko również ponosi konsekwencję swojego zachowania. Dostaje nagrodę za dobre zachowanie i karę za zachowanie niedopuszczalne.

Jeśli jesteś konsekwentny, Twoje dziecko wie czego może się spodziewać po Tobie. Czuje do Ciebie większe zaufanie, bo dokładnie wie, o co Ci chodzi. Później zauważysz, że zachowania niepożądane (czyli te których nie chcemy u dziecka) będą zanikały a zachowań pożądanych będzie coraz więcej.

Dlaczego nie jest łatwo być konsekwentnym?

Rodzicom trudno jest być konsekwentnym, ponieważ nie jest łatwo zapanować nad emocjami. W każdej sytuacji z dzieckiem towarzyszom emocje, nad którymi trudno jest zapanować. Łatwiej jest wtedy ulec emocjom a takie rozwiązanie nie jest dobre na dłuższą metę. Zazwyczaj tylko na chwilę.

W wychowaniu dziecka trzeba planować długo terminowo

Konsekwencja pomoże Tobie zbudować lepszą relację z dzieckiem. Wzmocni ona wspomniane zachowania pożądane i wygasi zachowania niepożądane. Konsekwentny rodzic ma większy autorytet w oczach dziecka.

Dziecko, które nie ponosi konsekwencji swoich zachowań samo sobie wyznacza co jest dla niego dobre, wtedy więzi z rodzicami słabną a dziecku będzie się wydawało, że jest dorosłe, bo samo podejmuje decyzje.

 

Za każdym razem, kiedy ustalasz z dzieckiem jaką nagrodę dostanie za dane zachowanie, albo jaką kare poniesie jeśli zrobi to czego mu nie wolno, to musisz tę nagrodę czy kare bezwarunkowo stosować.

O tym jak karać i nagradzać dziecko pisałem w darmowym poradniku, który jest do pobrania na tej stronie lub po kliknięci na ten niebieski napis

 

Dziecko doskonale wyczuje Twoją słabość. Wystarczy, że raz odpuścisz pokazując, że nie jesteś konsekwentnym to pomyśli, że ma na Ciebie sposób i w przyszłości będzie chciało to wykorzystywać na swoja korzyść.

Konsekwencja kształtuje myślenie dziecka, które na przyszłość będzie wiedziało co go czeka za to co robi.

Nauczy go jak może sobie zapracować na to czego chce i tego ze nic za darmo nie ma. A Tobie drogi rodzicu poprawi relacje dzięki której łatwiej będzie Ci nawiązać kontakt z pociechą.

Konsekwentnym musisz być zawsze, jeśli do tej pory nie byłeś, a zaczniesz stosować konsekwencję Twoje dziecko będzie się buntować. Nie znaczy to że należy odpuszczać. Na początku będzie trudno, ale później będzie już łatwiej. Nie ma innej drogi do wychowania szczęśliwego dziecka.

Tyle na dziś. Jeśli masz pytania w tym temacie, napisz w komentarzu.

Pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *