Nieśmiałe Dziecko w Grupie

Dziś będzie trochę o nieśmiałych dzieciach w grupie. Dzieciach, które zawsze stoją obok, mało mówią i nie chcą zwracać na siebie uwagi. Nie wiedzą, lub nie chcą nawiązywać kontaktu z innymi.

Rodzice nie rzadko maja problem, chcąc zintegrować nieśmiałe dziecko z grupą. Stosują swoje pomysły i właśnie o tym będzie dzisiejszy artykuł.

 

Co należy zrobić, jak masz nieśmiałe dziecko?

Po pierwsze, trzeba zrozumieć i zaakceptować, że dziecko może być nieśmiałe. Każde dziecko ma swoją osobowość. Są dzieci bardzo ruchliwe, są nadpobudliwe, są gaduły i tak samo są dzieci nieśmiałe. To jest cecha jak każda inna.

 

Namawianie dziecka, by dołączyło do grupy, i by nawiązało jakiś kontakt, spowoduje, że ono jeszcze bardziej będzie się blokowało. Takie naciskanie na siłę, kiedy ono stoi obok grupy, nie spowoduję, że nagle stanie się śmiałe i problem zniknie. To nie jest sposób by pomóc w takim przypadku dziecku. Jest, to tylko chęć rodzica, który chce coś zmienić, ale nie bardzo wie jak.

 

Nieśmiałość dziecka, to jest pewnego rodzaju problem. A rozwiązanie typu: idź tam, dasz radę wszyscy się tam bawią, lub wszyscy mówią wierszyk, raczej nie pomoże. To pokazuje, że Twój problem jest większy niż jego. A w dodatku ten problem przechodzi na dziecko. Rozwiązywanie problemów na siłę, tak naprawdę nigdy nie działa. Ono może nie mieć ochoty, w tej chwili dołączać do grupy.

 

Jeśli masz taką sytuację, nie pokazuj dziecku, że to Cię martwi. Ono samo przez, to może mieć zmartwienie. Jak wyczuje, że i Ty się martwisz, to Twój smutek przejdzie na niego. Emocje rodzica zawsze przechodzą na dziecko. Jeśli chcesz mieć dziecko radosne i szczęśliwe i to Ty również musisz taki być. Twoje zmartwienie nie spowoduje radości dziecka, zamiast tego sprawi, że dziecko będzie się również martwiło.

 

Lepiej jest budować własną wartość u dziecka

…i mówić, co ono dobrego potrafi, jak potrafi sobie rodzić w swoich sytuacjach. Jednym słowem, naświetlać same pozytywne rzeczy, zamiast pokazywać mu, że jest to problem i mówić mu, jakie powinno być śmiałe i czego od niego oczekujesz. W tej sytuacji dziecko może czuć się nieakceptowane. A to z kolei, pogłębi jego problem.

 

Akceptować nieśmiałość dziecka, to nie znaczy, że masz się z tym pogodzić a ono zawsze takie już będzie. Da się mu pomóc, ale tak jak wspomniałem – nic na siłę.

 

Nieśmiałe dziecko, potrzebuje czasu, by nabrać śmiałości.

Rodzice niestety często wypychają dziecko w takie miejsca i sytuacje, w których ono nie czuje się pewnie. Myślą, że dziecko się przełamie i będzie już wszystko dobrze. Tak jednak nie będzie. Spowoduje to tylko, odwrotny skutek i jeszcze większy wewnętrzny lęk.

Do pewnych rzeczy musi samo dojść. Potrzebuje czasu i Twojego wsparcia.

Pozwól dziecku, by poczuło się akceptowane i nie czuło żadnych nacisków z Twojej strony. Nauka na siłę nic nie zmieni.

 

Nieśmiałość dziecka nie zniknie z dnia na dzień. Tylko, dlatego, że nie pasuję Ci ta nieśmiałość albo, że dziecko koleżanki, sąsiadki czy siostry jest wygadane, a Twoje jeszcze nie.

 

Jak chcesz pomóc dziecku i zintegrować go z innymi dziećmi, to proponuję zaprosić do siebie znajomych. Znajomych z dzieckiem oczywiście. Twoje dziecko u siebie w domu czuje się pewniejsze, a domowe zacisze sprzyja takim kontaktom. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś przychodzi do Ciebie i nie rozmawia.

Ta metoda sporo zmieni i jest bardzo naturalna, bo normalne jest, że kogoś zapraszamy do siebie i sami jesteśmy zapraszani.

 

Pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

 

 

2 comments for “Nieśmiałe Dziecko w Grupie

  1. Ania
    8 września 2014 at 15:09

    My zrobiliśmy tak, że najpierw właśnie znajomych z dziećmi zapraszaliśmy, a potem chodziliśmy do Teatru Małego Widza w Warszawie – po przedstawieniach jest czas na zabawę i aktorzy (jeden bądź dwóch) ośmielają dzieci, zapraszają je do zabawy. Potem już na placach zabaw mała tak nie uciekała od dzieci. Teraz przedszkole – ale dalej ufff, ciężko. Jest jakiś poradnik jak pomóc dziecku w kontaktach społecznych w przedszkolu – konkretnie w przedszkolu? Już jedną Twoją książkę czytałam (o nagrodach i karach) i szukam teraz czegoś w przedszkolnych klimatach.

    • Marcin
      8 września 2014 at 15:24

      Możliwe, że napiszę coś więcej na ten temat w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *