Mieć Dziecko Czy Być Rodzicem? Oto Jest Pytanie

Dziś chcę Ci zadać pytanie, którego większość rodziców sobie nie zadaje. Nie zadaje go sobie oficjalnie w myślach, ale w podświadomości każdy rodzić zna odpowiedź na To pytanie.

Odpowiedz sobie:

Masz dziecko czy jesteś rodzicem?

Większość rodziców uzna, że odpowiedź na to pytanie jest taka sama i nie ma znaczenia czy jesteś rodzicem czy masz dziecko, bo sprawa jest oczywista.

A to nie jest to samo.

Dlaczego? Dlatego że nasz umysł i nasza podświadomość segreguje myśli na zasadzie podobieństw, by łatwiej było przetworzyć wszystkie informacje i mieć do nich dostęp jak jest taka potrzeba. Podobnie jak my wszyscy trzymamy rzeczy osobiste w różnych miejscach, szufladach czy szafach, to pomaga nam łatwiej je później znaleźć jak ich potrzebujemy.

Dzięki temu lepiej wiemy, co jest dla nas ważne a co mniej kto jest nam bliski a kto nie, i łatwiej jest nam poszukać jakiejś informacji gdy jest nam potrzebna.

 

A jaka jest różnica dla umysłu między mieć a być i jak to się ma do Twojego dziecka?

Skup się na rzeczach, które masz. Masz ubrania, masz samochód, mieszkanie, telefon, meble… i wiele innych. Wszystkie są Twoje i z każdą obchodzisz się inaczej, ale te rzeczy mają jedną wspólną cechę: są dla Ciebie a nie Ty dla nich. Możesz je odłożyć, kiedy chcesz i korzystać, kiedy chcesz.

Bycie rodzicem, to coś zupełnie innego.

Bycie rodzicem oznacza coś zupełnie innego dla Ciebie, Twojego umysłu i Twojego dziecka. Wystarczy to drobne przedefiniowanie a zupełnie inaczej będziesz patrzeć na siebie w roli rodzica. Ta mała zmiana w sposobie myślenia po prostu działa.

Nie każdy, kto ma dziecko będzie rodzicem. Bycie rodzicem oznacza znacznie więcej, niż tylko mieć dziecko.

Co to znaczy być rodzicem

Wtedy jak jesteś rodzicem jesteś dla dziecka. Twój umysł nie może tego z niczym innym porównać, bo być rodzicem oznacza po prostu być rodzicem. Nie ma nic innego podobnego. Zadaj sobie to pytanie i odpowiedz w myślach, a zobaczysz jak jest różnica pomiędzy jednym a drugim, łatwo zrozumiesz tę różnicę, która jest znacząca. Bycie rodzicem oznacza w pewnym sensie misje oraz coś nad czy trzeba pracować, ciągły rozwój i uczenie się.

To jest ta różnica między mieć a być dla Twojego umysłu. 🙂

 

Na dziś to tyle.

Ciekaw jestem, co dla Ciebie oznacza być rodzicem i mieć dziecko. Napisz poniżej w komentarzu.

Pozdrawiam

Marcin Raszka

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do moich bezpłatnych poradników.

Kliknij tu aby przeczytać

 

 

 

 

 

4 comments for “Mieć Dziecko Czy Być Rodzicem? Oto Jest Pytanie

  1. anita
    5 czerwca 2014 at 20:21

    Bardzo trafny artykuł.Bardzo mi się podoba,jak każdy,zresztą.Pański punkt widzenia pomaga rozjaśnić wiele spraw,choć na codzień nie zdajemy sobie sprawy z ich wagi w rodzicielstwie.

  2. 10 czerwca 2014 at 12:55

    Świetny artykuł. Ja niestety po latach zobaczyłem tą wielką wartość jaką jest dziecko. Jak duży już syn przychodzi i po latach mówi „Tata ja chce być taki jak ty, chce robić to co ty” to serce się łamie. Mimo że nie czuje się dobrym ojcem, to jak słyszę takie słowa, to chciałbym nadrobić trochę stracony i egoistycznie spędzany czas.

    Niestety niczego już nie cofniemy. Możemy za to sprawić że zaczniemy być prawdziwym rodzicem.

  3. Ania
    18 sierpnia 2014 at 22:10

    ciekawe i mądre są Twoje artykuły. Moja ciocia mówiła, że jak będzie miała wnuki to będzie dla nich lepszą babcią niż była matką dla swoich dzieci. Tylko, że jej pomysł się nie za bardzo sprawdza, i wiek i inne wychowanie dzieci przez ich rodziców nie ułatwiają jej tego zadania. Zastanawiam się czy takich wzorców nie wynosi się z domu, czy nie powielamy zachowań swoich rodziców, które mamy w podświadomości? Wiem, że swoją pracą można odciąć się od tego jak zostaliśmy wychowani ale w krytycznej sytuacji wracamy do zakorzenionych zachowań. Widzę jak mąż bawi się z naszą dwuletnią córką, pytałam, jego rodzice spędzali z nim i jego rodzeństwem sporo czasu, a wiem że z nami rodzice tak się nie bawili, ja chciałabym ale nie do końca wiem jak. Czy to prawda że pierwszych trzech lat życia dziecko nie pamięta?

    • Marcin
      19 sierpnia 2014 at 15:12

      Tak to prawda, że pierwszych trzech lat nie pamiętamy z życia. Przypomnij sobie swoje dzieciństwo, pamiętasz coś z przed wieku trzech lat? Jednak już wtedy zapamiętujemy pewne wzorce zachowań, które później jak wspomniałaś wynosimy z domu. Można się się ich oduczyć, tak że nawet w krytycznej sytuacji nie wrócimy już do tego, ale to już praca indywidualna. Już o pierwszych lat życia, nie tylko wspomnianych wcześniej trzech uczymy się od rodziców i całego otoczenia jak reagować na różne sytuacje i jak sobie z nimi radzić. Jak wspomniałem są specjalne metody pracy z podświadomością, które pomagają zmienić te wzorce które chcemy zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *